Man ar mammu ir diezgan sliktas attiecības. Viņa mani lamā, aiztiek manas personīgās lietas, neļauj man netraucēti uzturēties savā istabā, pārkāpj manas personīgās robežas. Piektdienā viņa var izdzert divas šampanieša vai vīna pudeles. Ar tēti viņa tādēļ lamājas, jo viņš vispār nedzer, un abi paceļ roku viens pret otru.
Secināju, ka mammu labāk redzu ejam nekā nākam. Turklāt viņa man pārmet: “Kad izaugsi, ar tādām sekmēm skolā būsi sētniece.” Mani neinteresē, kādu viņa redz manu nākotni, viņas viedoklis man ir pēdējā vietā. Zinu arī, ka viņa krāpj manu tēvu – sūta internetā dažādas fotogrāfijas citam vīrietim, būdama precējusies 15 gadus, stāsta 14 gadus vecā Jana.
Psihologa viedoklis
Jana, tavā vēstulē jūtamas ne tik daudz naids, bet gan milzīga vilšanās savā mammā, cieņas zaudēšana pret viņu – pret cilvēku, kuram dzīvē jābūt atbalstam, aizsardzībai un bākugunīm. Un tev ir tiesības just to, ko jūti. Pat tad, ja tās nav īpaši patīkamas emocijas, un pat attiecībā uz savu māti.
Tu neuzdevi jautājumu, bet man radās sajūta, ka esi apmulsusi un nezini, kā rīkoties šajā situācijā. Tev ir nepatīkami un grūti atrasties mammas tuvumā, bet tajā pašā laikā tu jūties vainīga, ka tev ir šādas negatīvas jūtas.
Padomā: kas tev šajā situācijā sāp visvairāk? Vai atceries, kā veidojās tavas attiecības ar mammu, kad biji maza? Ja tās bija emocionāli siltas un tuvas, tad tagad tev ir grūti pieņemt pārmaiņas uz slikto pusi. Bet – ja vienmēr esi jutusies noraidīta un pārkāptas tavas robežas, tad tevī varēja izveidoties sajūta, ka esi “nepareiza| , ne tāda “kā vajadzētu” ka blakus mammai nejūties drošībā.
Labā ziņa ir tā, ka mīlestību mums var dāvāt ne tikai vecāki, bet arī, piemēram, vecmāmiņa, krustmāte, kaimiņiene, skolotāja vai pat laipna vecenīte, kas skolā strādā par sardzi. Ja tev sāp, ka mamma tikai kritizē un neatbalsta, tad ieklausies, ko par tevi saka citi, ar kuriem tev ir siltas attiecības.
Lai atrisinātu tavu situāciju, nav svarīgi tas, kāpēc māte tā rīkojas, vai kāpēc vecāki turpina dzīvot kopā, neskatoties uz konfliktiem, nesaskaņām, attiecībām ārpus laulības. Tu neesi atbildīga par savu vecāku rīcību un izvēli. Viņi ir pieauguši cilvēki un paši atrisinās savstarpējās problēmas.
Tagad svarīgāk ir atrast to, kas un kurš var sniegt atbalstu, spēku dzīvot un sasniegt savus mērķus, kas palīdz justies laimīgam. Ieteicams apsēsties taisni, izveidot sarakstu un pēc tam to pielietot dzīvē.
Iespējams, tu atradīsi domubiedrus starp tiem, kuriem patīk tās pašas lietas, kas tev – piemēram, gleznošana, fotografēšana, mūzika. Vai arī vienkārši atrodi prieku kādā nodarbē. Maini kaut ko savā ierastajā ikdienas rutīnā, dzīvē, saziņā – jomās, kurās vari kaut ko ietekmēt.
Pārorientē uzmanību no savas mātes (ar kuru attiecības tuvākajā laikā, visticamāk, nemainīsies) uz sevi, saviem sapņiem un dzīves perspektīvām. Tev esi tu pati, tāpēc vari izvēlēties ieviest savā dzīvē lietas, kas pašai patīk vislabāk.
Bet kādas ir tavas attiecības ar māti? Tavs komentārs būs ļoti gaidīts vienalga cik tev gadu un kādas attiecības ar māti! Raksti un dalies pieredzē, mēs to novērtēsim!