Vīrs mani rāva aiz matiem, spļāva sejā un sita brīdī, kad mūsu astoņus mēnešus vecais dēliņš bija manās rokās. Tad viņš mani nogāza uz grīdas, bet es brīnumainā kārtā zīdainīti noturēju – viena nepareiza kustība, un viss varēja beigties ļoti slikti. Mans dēls jau tā ir fiziski ievainots: viņam uz pieres parādījās puns no tā, ka nejauši traumēju viņu ar savu zodu, kamēr vīrs mani dauzīja, stāsta 27 gadus vecā Anastasija.
Pēc piekaušanas es aizbēgu pie mammas. Pagājuši trīs mēneši, un joprojām neesmu atguvusies un, šķiet, jūtos pat sliktāk. Bērna tēvs mēģina ar mani manipulēt, viņš raksta īsziņās, ka negrib, lai dēls dzīvotu pie manas mammas, ka es pati esmu pie visa vainīga un ka vajag samierināties. Kā atbrīvoties no šīm šausmām? Un vai pēc visa notikušā ir vērts dot viņam iespēju sazināties ar dēlu?
Psihologa komentārs
Anastasija, man ļoti žēl, ka tev un tavam dēlam nācās piedzīvot tik šausmīgu pieredzi. Tu esi malacis, ka nolēmi tikt prom no tik nežēlīgas personas kā tavs vīrs. Šāda veida situācijas ir liels stress, no kura ir grūti atgūties, un jūsu stāvoklis arī pēc trim mēnešiem ir pilnīgi saprotams. Vairumā gadījumu dziedināšana no šādiem incidentiem notiek tikai ar speciālistu palīdzību.
Ja jūti, ka nevari tikt galā pati, mēģini apmeklēt psihologu vai terapeitu, kurš palīdz tikt galā ar pēctraumatiskā stresa traucējumiem. Speciālistus vari atrast pats/pati savā dzīvesvietā vai sazināties ar kādu no fondiem, kas palīdz atgūties pārdzīvojumiem, kas saistīti ar vardarbību ģimenē. Tur šāda palīdzība tiek sniegta bez maksas pa tālruni.
Tava vīra uzvedība – draudi, manipulācijas, mēģinājumi tevi atgūt – ir ļoti tipiska tirāniskai personībai. Es vispār neieteiktu ar viņu sazināties. Tu tagad esi ārkārtīgi neaizsargātā stāvoklī, kritiskā domāšana attiecībā uz viņa vārdiem un darbībām var būt samazināta. Ļauj, lai jebkuros lēmumos attiecībā uz vīru, tev blakus ir kāds, kurš spēj izvērtēt situāciju no malas un ieteikt, kā vislabāk un drošāk rīkoties.
Labi, ja blakus ir tava mamma, viņa var būt cilvēks, kas var palīdzēt šādā situācijā.
Turklāt es ieteiktu pēc iespējas ātrāk piesaistīt advokātu un iesniegt šķiršanās pieteikumu. Fondi, kas strādā ar vardarbības upuriem, sniedz arī juristu pakalpojumus – viņi pastāstīs, kā noformēt šķiršanos tev izdevīgākajā veidā.
Tagad tev labi jāsagatavojas laulības šķiršanai – diemžēl šajā situācijā nav citas izejas. Pat ja laulātais apsola mainīties un runāt par to, kā viņš tevi mīl un ka tagad viss būs savādāk, nemaini savas domas. Tā nebūs. Sagatavojies tam, kā pastāstīt vīram par šķiršanos – visticamāk, šādas ziņas izraisīs viņā izraisīs agresiju un viņš var veikt bīstamas darbības.
Labāk rīkojies droši: ieraksti viņa zvanus balss ierakstītājā, savāc ekrānuzņēmumus no sarakstes ar ziņojumiem, kas satur draudus, apvainojumus un jebkādu agresiju. Ja pēc piekaušanas (tavas vai bērna) ir jāmeklē medicīniskā palīdzība, šis fakts var lieti noderēt šķiršanās procesā un darboties tavā labā.
Manuprāt, nevajadzētu ļaut savam dzīvesbiedram tikties ar dēlu, it īpaši bez tavas klātbūtnes. Viņš var fiziski kaitēt savam dēlam un izmantot viņu kā manipulācijas objektu attiecībā pret tevi.
Avots: psychologies