Kad Kolīna un Kriss Otkaseki nopirka jaunu māju Vudlandā Hilss (Kalifornija), viņiem nebija ne jausmas, KO īstenībā pērk. Protams, viņi dabūja garderobes telpu, lieliski aprīkotu virtuvi un arī viesistabu. Būtībā — to, ko viņi ilgi meklēja. Bet, bija tajā mājā no īpašuma arī kaut kas cits. Tas bija noslēpums, kurš sākās 1960 – tajos gados, un izrādījās tik pat vērtīgs, kā viss šajā jaunajā mājā.
Negaidītā savdabība
Kad viņi pirka māju, tad pārdevējs tikai noteica, ka tajā ir «neparasta savdabība»: liela betona atvere piemājas aizmugurē. Aukstā kara laikā tur atradās patversme no radioaktīviem nokrišņiem. Kas tur atrodas tagad — neviens nezināja.
Kāpnes tumsā
Neizpētītās kāpnes bunkurā veda 5 metrus uz leju. Tās bija nedaudz sarūsējušas un izskatījās tā, it kā nebūtu lietotas daudz desmitgades. Kad viņi nokāpa lejā un piegāja pie biezām metāla durvīm, viņiem radās jautājums: bet ko var atrast bunkurā? Aukstais karš, taču jau sen beidzies.
Aukstais karš
Otrā pasaules kara beigās Padomju Savienība un Savienotie Štati sacentās par Eiropas kontroli. Neskatoties uz sabiedroto pūliņiem, Padomju Savienība uzkrāja spēkus un pilnveidoja savus kodolieročus — tieši tādus, ko ASV izlietoja Hirosimā un Nagasaki. Tādu masu iznīcināšanas ieroču esamība sāka karu, dižošanos un propagandu, kura turpinājās gandrīz visu ХХ gadsimtu.
Vēsturiskā radioaktīvo nokrišņu patversme
Tajā laikā daudzas valstis sāka celt radioaktīvo nokrišņu slēptuves vai pazemes bunkurus priekš valdības augsta ranga amatpersonām. Kodol uzbrukuma gadījumā prezidents, viņa ģimenes locekļi un administrācija, kopā ar daudziem armijas un flotes vecākiem virsniekiem, atradīsies tajā bunkurā. Ar laiku daudziem amerikāņu pilsoņiem radās tāda paša ideja, viņi sāka celt savas personīgās slēptuves.
Pilnībā nokomplektēta
Bunkurs bija piepildīts ar visu nepieciešamo, lai izdzīvotu kodol uzbrukuma gadījumā. Viņā bija ūdens, konservi, apģērbs un zāles, papīrs un grāmatas. Šeit varēja brīvi apmesties četri cilvēki. Jāatzīmē, ka viss bija ietīts neaiztiktos iepakojumos.
Pazemes bunkurs
Jaunie bunkura īpašnieki saskaitīja, ka pārtikas produktu un palīgmateriālu vienai ģimenei pietiktu, pats ilgākais, divām – trijām nedēļām. Apskatot šo veco produktu noliktavu, pāris nolēma uzzināt vairāk par to, kas uzcēla šo slēptuvi. Izmeklēšanas rezultātos noskaidrojās, ka iepriekšējais mājas īpašnieks Elvīns Kaufmans uzcēla patversmi 1961. gadā.
Kodolenerģijas inženieris
Elvīns Kaufmans bija kodolenerģijas inženieris, strādājošs ASV valdības labā. Viņš zināja par briesmām, ne jau no baumām. Kodol uzbrukuma rezultātā sarežģīti būtu izdzīvot. Viņš gribēja aizsargāt savu ģimeni no kodolkara draudiem, un nolēma patērēt visu savu brīvo laiku, naudu un pūles, lai uzceltu viņiem drošu patversmi.