Mūsdienās laikapstākļi kļuvuši ļoti neparedzami, tāpēc ķiploku nogatavošanās laiks var ievērojami atšķirties. Ieteicams ievērot to augšanas īpašības, jo pats augs jums pateiks, kad novākt ražu.
Atgādinām, ka tad, kad ķiploku kāts saliecas gluži kā “auna rags”, to ir nepieciešams nolauzt līdz dzinuma pamatnei, lai ķiploka galviņa spētu pilnībā izveidoties. Tomēr nevajadzētu nogriezt visus kātus, labāk atstāt 3-4 no tiem dažādās dārza vietās. Saskaņā ar tiem jūs varat noteikt dārzeņa gatavību ražas novākšanai.
Atcerieties, ka tad, kad kāts atkal izstiepjas un kļūst pilnīgi vertikāls, ir pienācis laiks novākt ķiplokus!
Rokot ķiplokus, nekad tos nevajag strauji izraut. Ja zeme ir sablīvēta, izmantojiet lāpstu, taču uzmanieties, lai nesabojātu ķiploku galviņas, jo tas var ietekmēt to uzglabāšanu.
Pareiza ķiploku žāvēšana
Ķiploki jāizrok kopā ar dzinumiem un galviņas vislabāk noskalot uzreiz. Var izmantot šļūteni, bet nevajag ķiplokus mērcēt, lai izvairītos no pārmērīgas mitruma uzsūkšanās.
Pēc tam ķiplokus vajag izkarināt labi vēdināmā vietā, vajag, lai galviņas nokaras, lai visas barības vielas no dzinuma pārietu uz galvu.
Pēc 2-3 dienām ražu var pakārt bēniņos vai citā labi vēdināmā vietā galīgai žāvēšanai.
Dzinums jāatdala no galvas tikai pēc tam, kad ķiploks ir pilnībā izžuvis!
Pēc tam ķiplokus šķiro, lielākās un stiprākās galviņas atliekot stādīšanai nākamgad, bet pārējās varēs izmantot pārtikā, nodrošinot savu organismu ar dabīgiem vitamīniem rudenī un ziemā.