Mēs ar vīru pastāvīgi ķildojamies. Strīdi, kliegšana, dusmu lēkmes. Viss, ko es saku, viņam šķiet muļķības. Jūtu, ka es viņu kaitinu un tracinu.
Vīrs atstāja mani vienu, kad biju stāvoklī, bet palīdzēja finansiāli, kad bērns piedzima. Tad viņš atgriezās un apsolīja, ka vairs neatkārtos tās pašas kļūdas (izklaide, draugi, krāpšana dzeršana). Noticēju un kopā ar viņu pārcēlos dzīvot uz Grieķiju, stāsta 33 gadus vecā Irina.
Bērnam šeit ir labi, bet man nav iespēju strādāt un komunicēt ar cilvēkiem. Tikai mājoklis, tā tīrīšana un ēst gatavošana. Ja sāku žēloties, vīrs saka, lai braucu prom, bet ļauju tikties ar bērnu uz viņam izdevīgiem nosacījumiem.
Es nesaprotu, kur es kļūdījos, kādēļ cilvēks sāka pret mani tā izturēties? Vai man samierināties ar tādu attieksmi pret mani? Vai mums vajadzētu pārtraukt šādas attiecības pašiem vai gaidīt, kamēr viņš pats pieņems lēmumu un liks mūs mierā?
Psihologa komentārs
Irina, lai tev būtu vieglāk pieņemt lēmumu, vispirms padomāsim: ja tu paliksi šādās attiecībās ar savu vīrieti, kādas varētu būt sekas?
Sekas tev pašai
Pastāvīgi strīdi, konflikti, dusmu lēkmes – tas viss iedragā nervu sistēmu un atņem enerģiju. Spriežot pēc taviem vārdiem, vīrs tevi jau sākotnēji uzskata par “nepareizu” vai viņam nepiemērotu. Galu galā viņš tik vienkārši piedāvā tev aiziet un aizgāja pats, pat ja tev bija nepieciešams atbalsts grūtniecības laikā.
Tavs vīrs nepieņem tavu sašutumu. Tas liek domāt, ka viņam nav vēlēšanās nākt tev pretim, sākt sarunas un tādējādi uzturēt attiecības. Varbūt viņš ir gatavs iespējai būt kopā, bet tikai uz viņa diktētajiem noteikumiem. Vai tu esi tam gatava?
Vai spēsi pilnībā atteikties no savām vajadzībām, vēlmēm, no sevis, lai tikai būtu kopā ar šo vīrieti? Kādi ir nopietni ieguvumi no šādas pašaizliedzīgas uzvedības? Ko viņš tev var dot tikpat jēgpilnu pretī?
Ja sapratīsi, kas tieši varētu tevi motivēt, tas palīdzēs pieņemt apzinātu lēmumu palikt ar vīru, pieņemot viņa spēles noteikumus. Vari pat mēģināt veikt šo darbu rakstiski, definējot šāda scenārija priekšrocības.
Tādā veidā tu varēsi izdarīt apzinātu izvēli. Un, paliekot kopā ar vīru, tevi vairs tik ļoti nesāpinās viņa pretenzijas un neapmierinātība, jo skaidri sapratīsi, kā vārdā esi gatava samierināties ar viņa uzvedību un attieksmi pret tevi.
Ja tevis veiktais saraksts tev sagādā vilšanos un tu redz, ka neesi gatava to izturēt dažu ne pārāk nozīmīgu lietu dēļ, atbilde uz jautājumu “aiziet vai palikt?” atnāks pats no sevis.
Sekas tavam bērnam
Bērns piedzimst savā ziņā kā “tīra lapa”. Temperaments, garīgo procesu reakcijas ātrums, nosliece reaģēt uz noteiktiem ārējās vides stimuliem tiek nodoti mums no vecākiem. Un zināmā mērā arī intelekts.
Bērns savu raksturu iegūst ģimenē. Un šis raksturs noteiks uzvedības modeļus, ko viņš piedzīvo ģimenē. Un arī to, kā viņš tiem pielāgojas (kā reaģē uz mammu un tēti).
Bērns var pārņemt arī tavu uzvedības modeli saskaņā ar kuru tu rīkojies kā upuris, kurš noteiktu mērķu vārdā ļauj partnerim sevi kontrolēt. Viņš var iespaidoties arī no vecāka, kurš neprot nodibināt saikni uz līdzvērtīgiem pamatiem – proti, partnerattiecībām, kurās cilvēki respektē viens otra robežas, spēj sadzirdēt viens otra vajadzības un vēlmes. Bērns cieš no laulāto partnerattiecībām, kurās māte un tēvs nespēj vienoties par atšķirīgiem vai pat pretējiem viedokļiem, uzskatiem vai darbībām.
Vai vēlies redzēt savu bērnu kādā no uzskaitītajām lomām? Turklāt viņš, iespējams, nesaskata adekvātu uzvedības modeli un veidu, kā reaģēt uz situāciju, kad kaut kas nenotiek tā, kā viņš vēlas.
Skatoties uz tevi un tavu vīru, bērns iemācās strīdēties, lamāties, izrādīt agresiju, izdarīt spiedienu uz otru. Bet viņš neiegūst prasmi sarunāties ar citiem problemātiskos brīžos. Taču ļoti svarīga īpašība mūsdienu pasaulē ir prast piekāpties, strādāt komandā, ņemt vērā gan savas, gan komunikācijas partnera vajadzības.
Ko tu domā par šo stāstu? Vai izdevies saskarties ar kaut ko līdzīgu savā dzīvē? Raksti komentāros!