Sākums Attiecības Es mīlu, bet mani nemīl. Kā dziedināt sirdi, ja saņem atraidījumu no iemīļotā?

Es mīlu, bet mani nemīl. Kā dziedināt sirdi, ja saņem atraidījumu no iemīļotā?

- freetime.lv
517 Skatījumi

Tātad – pārtraucam raudāt spilvenā un speram pirmos soļus salauztas sirds dziedināšanas virzienā. Vienpusēja mīlestība var nomākt, sadusmot un stipri sāpināt. Lūk, viedi psihologa padomi, kā pārdzīvot situāciju, kad tavam simpātiju objektam nav abpusēju jūtu pret tevi.

Kāpēc mēs iemīlamies cilvēkos, kas nespēj sniegt mums pretmīlestību? Teju katrs cilvēks vismaz vienu reizi mūžā ir piedzīvojis nelaimīgu mīlestību. Saskaņā ar ģimenes psihologa Kima Egela teikto, vienpusēja mīlestība visbiežāk var izveidoties vairākās situācijās:

– pēc šķiršanās ar bijušo partneri;

– pēc iepazīšanās ar cilvēku, kurš nevēlas veidot attiecības;

– kad rodas jūtas pret draugu, kurš nejūtas tāpat;

– viens no partneriem vai abi ir citās romantiskās attiecībās

Psihologu Sindijas Hazanas un Filipa Šavera pētījums liecina, ka neabpusēja mīlestība var liecināt par pieķeršanās modeli, kādu cilvēks ir piedzīvojis agrīnā vecumā. Ja bērnībā vecāki bijuši bērnam emocionāli nepieejami, tad pieaugušā vecumā viņš/viņa var sākt meklēt partneri, kurš uzvedas tāpat.

Neabpusēja mīlestība ir ļoti auglīga augsne, lai nodotos iztēlei. Ja cilvēks nav atzinies mīlestībā un baidās saņemt atraidījumu, viņš, iespējams, nepietiekami apzinās partnera domas un jūtas. Tāpēc sākas mājienu un noslēpumainu pazīmju meklēšana simpātizējošā objekta rīcībā. Var rasties fantāzijas par kopīgu nākotni, kuras patiesībā nekad nebūs. Cilvēks var nevēlēties izmest no galvas savu izdomāto romantisko pasaku un siltās sajūtas, ko rada iemīlēšanās.

Es vēl neesmu atzinusies savās jūtās, bet baidos, ka tās nebūs abpusējas. Kāds ir labākais veids, kā par to runāt – vaicā kāda interneta lietotāja.

Lūk, psihologa komentārs:

Padomā par to, ko vēlies teikt. Centies izvairīties no patētiskiem vārdiem, it īpaši, ja neesi pazīstams/pazīstama ar savu sirdsāķīti ilgu laiku. Nezvēri viņam/viņai mūžīgu mīlestību. Kā likums, sākumā mēs iemīlamies cilvēka tēlā. Stāsti viņam, kā jūties tu, kad iemīļotais cilvēks ir tuvumā, kas notiek ar tavu ķermeni, ko tev nozīmē iemīļotais.

Mēģini runāt personīgi. Ja vēlies saņemt precīzu atbildi, labāk pastāsti par savām izjūtām klātienē. Protams, šķiet, ka ir vieglāk nosūtīt īsziņu vai epastu. Taču satiekoties, tu redzēsi, kāda ir cilvēka reakcija, emocijas, žesti, sejas izteiksme. Šī ir iespēja uzreiz saņemt godīgu atbildi un nemaldināt sevi ar minējumiem.

Pēc atzīšanās savās jūtās ir svarīgi norādīt, ko vēlaties tālāk. Lai simpātijas objekts būtu lietas kursā un jūs turpinātu sazināties kā līdz šim? Vai arī tu plāno mainīt jūsu attiecību statusu? Tādējādi otram cilvēkam būs vieglāk godīgi atbildēt, ko viņš jūt un kā saredz jūsu attiecības un to nākotni.

Dod otram laiku pārdomām. Dažreiz atzīšanās jūtās var būt pēkšņa. Cilvēks, iespējams, nezināja, ka tev par viņu ir romantiska interese. Tāpēc viņš/viņa uzreiz var nezināt, ko atbildēt. Sniedz viņam/viņai laiku padomāt par savām jūtām pret tevi un nonākt pie secinājuma.

Vēl kāda blogere raksta sekojošo: es atzinos cilvēkam savās jūtās, bet tas nebija abpusēji. Tagad man šķiet, ka neesmu pietiekami laba. Kā tikt galā ar šo nepilnvērtības sajūtu?

Psihologu ieskatā, šajā situācijā var izmantot kognitīvās uzvedības terapijas paņēmienu. Lai to izdarītu, paņem papīra lapu un sadali to četrās slejās.

Pirmā sleja ir situācija. Uzraksti, kā atzinies mīlestībā, ko teici, kas notika pēc tam.

Otrā sleja ir tavas domas šajā brīdī. Ko tu domāji, kad tevi atraidīja?

Trešā sleja ir tavas emocijas. Ko tu juti brīdī, kad atklāji savas jūtas? Kādas emocijas tu piedzīvoji?

Ceturtā sleja ir tava uzvedība. Kā tu reaģēji uz noraidījumu? Ko tu teici savam simpātiju objektam?

Mēģini saprast, kura doma tev liek justies vissliktāk. Kad esi to sapratis/sapratusi, mēģini kritizēt šo ideju un apšaubīt to. Piemēram, tu novērtēji sevi kā nepietiekami pievilcīgu. Vai esi pārliecināts/pārliecināta, ka tevi noraidīja, jo nešķiti pievilcīga/pievilcīgs? Kas runā par labu šim faktoram? Kas runā pret to? Varbūt patiesībā lieta tāda, ka tavu simpātiju objektam vienkārši ir cita gaume attiecībā uz otro pusīti? Varbūt viņš/viņa ir iemīlējies kādā citā? Varbūt viņš tevī saskata tikai draugu?

Saņemt noraidījumu – tas patiešām ir smagi. Bet tas, ka tu nesaņēmi pretmīlestības apliecinājumus, nenozīmē, ka neesi pietiekami labs/laba. Tie ir tikai tavi pieņēmumi konkrētajā situācijā. Patiesībā notikušais nav apliecinājums tam, ka neesi pietiekami labs cilvēks, tam nav nekāda sakara ar tavām rakstura iezīmēm, izskatu un citām īpašībām.

Bet – ja nekas nelīdz, ja tu turpini rakņāties savos pārdzīvojumos un jūti, ka krītas pašvērtējums, iespējams, ir vērts vērsties pie psihologa. Speciālists palīdzēs atrast problēmas sakni, izvētīt domas, salikt tās pa plauktiņiem un atgūt veselīgu pašapziņu, kas būs pamats, lai nākotnē izveidotu lieliskas romantiskās attiecības.

 

Saistītie raksti

Pilnvērtīgai lapas darbībai tiek izmantotas sīkdatnes (cookies), kas glabājas uz tavas ierīces. Sapratu Vairāk Par sīkdatnēm

Par sīkdatnēm