Jans Kvasņevskis – pazīstams poļu dietologs un terapeits. Viņš izstrādājis neordināru uztura sistēmu novājēšanai, kas apgāž visus dietoloģijas pamatus. Tajā viņš kombinē veselīgu un garšīgu ēdienu bez ierobežojumiem. Atšķirībā no kolēģiem, Kvasņevskis neliek tabu uz taukiem, bet tieši pretēji, pat iesaka iekļaut speķi un treknus ēdienus. Jāpiezīmē, ka šis cilvēks nodarbojas ar veselīga uztura problēmām jau vairāk kā 30 gadus.
Kādi tad ir treknās diētas pamatprincipi? Mēs tikām skaidrībā, kāpēc noderīgs šāds uzturs un kam noteikti vajadzētu izmēģināt novājēšanu pēc Kvasņevska metodes.
Ieguvums organismam no treknās diētas
1. Diētas mērķis
Šo diētu iesaka cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar cukura līmeni asinīs, nieru slimībām vai sirds un asinsvadu slimībām. Jans Kvasņevskis apgalvo, ka šāda ēdienkarte palīdzēs ne tikai tikt vaļā no liekā svara, bet arī koriģēs iekšējo orgānu darbu.
2. Galvenie noteikumi
Eksperts uzstāda 2 vienkāršus noteikumus, pateicoties kuriem organisms sāks kārtīgi strādāt.
1. likums. Cilvēkam jākoncentrējas uz ēšanu un jāēd mierīgā vidē. Nedrīkst sarunāties, skatīties televizoru, lasīt avīzi. Ēšanas laikā vajag atslēgties no visiem kaitinošajiem faktoriem.
2. likums. Ļoti svarīgi ir atpūsties pēc ēšanas. Atpūtai jāilgst vismaz 15 – 30 minūtes, bet fiziska slodze pieļaujama tikai 2 stundas pēc ēšanas.
3. Uzturs
Poļu dietologs apgalvo, ka uzturam jāsastāv no olbaltumvielām un dzīvnieku izcelsmes taukiem. Pieļaujamas ir dažāda veida gaļas, speķis, bekons un subprodukti. Kvasņevskis rekomendē izslēgt vai ierobežot augļu un dārzeņu lietošanu, jo tie satur daudz ūdens un pārslogo organismu ar lieku darbu.
Diētas autors ir pārliecināts, ka cilvēkam jāatsakās no rupja maluma miltu izstrādājumiem un visiem putraimiem. Viņš to pamato ar to, ka šķiedrvielas organismā neuzsūcas, tātad tās organismam nav vajadzīgas.
Ēdienkartē jābūt šādiem produktiem: 5 – 8 olas, speķis, gaļa un subprodukti, trekni piena izstrādājumi (siers, saldais krējums), cieti saturoši dārzeņi, nedaudz makaronu izstrādājumu.
4. Diētas ēdienkarte
Brokastis: olu kultenis vai omlete, cepta uz sīki sagriezta speķa, šķēlīte svaigas maizes un glāze saldas tējas. Maizi var pamērcēt taukos, kas radās, apcepot speķi.
Pusdienas: 150 g rīvmaizē panētas ceptas gaļas, vārīti kartupeļi un marinēts gurķis.
Vakariņas: trekns piens vai saldais krējums un biezpiena plācenīši ar krējumu.
Poļu dietologs nenosaka konkrētu ēdienreižu laiku. Viņš apgalvo, ka jāēd tad, kad gribās. Šī ir tikai piemēra ēdienkarte, tā variējas atkarībā no cilvēka vēlmēm.
Efekta nostiprināšanai nepieciešams no rīta tukšā dūšā apēst speķa šķēlīti. Šī diēta jāievēro 10 dienas.
Mūsu padoms
Dietoloģija piedāvā dažādus vājēšanas variantus. Katrs cilvēks ir individualitāte, tādēļ kādam šāda sistēma būs tieši laikā, bet kādam ne. Vienmēr ieklausies savā pašsajūtā un ķermeņa reakcijā, kā izmainās kopējais veselības stāvoklis.
Neskatoties uz savādo ēdienkarti, daudzi tomēr mēģina šo diētu. Kā tu skaties uz šādu uztura sistēmu?