Internetā var izlasīt padomus, kad norakt kartupeļus – ļoti agrīnu šķirņu tupeņi jānorok 40 dienas pēc iestādīšanas, bet vēlīno šķirņu bumbuļi – pēc 140 dienām. Labi, visi var atcerēties stādīšanas datumu. Bet ko darīt ar to, ka daudzi zina tikai trīs kartupeļu šķirnes: balto, rozā un zilacaino (“Siņeglazka”)?
Ja kartupeļi ir pietiekami nogatavojušies, tad tajos būs maksimāli daudz barības vielu.
Turklāt neaizmirsti, ka ir faktori, kas kavē kartupeļu nogatavošanos, piemēram, slimības, lietus, kaitēkļi un citi. Brieduma pazīmes vienkārši var noteikt pēc lakstu izskata, stāsta kāds pieredzējis dārzkopis.
Pazīme numur 1. Pievērs uzmanību lakstiem
Lakstu galotnes baro kartupeļus visu laiku līdz bumbuļi nogatavojas, tādējādi pildot savu galveno funkciju. Pirmkārt, tās izkārtojas pa vagām un tad tas sāk pakāpeniski savīst. Tā ir droša zīme, ka kartupelīši ir gatavi parādīties dienas gaismā.
Tomēr ir svarīgi saprast, vai savīšana notikusi bumbuļu gatavības dēļ, vai pie vainas ir sausums un augu slimības. Fitoftora un gredzenu puve paātrina lakstu vīšanu, turklāt tas noteik strauji. Bet, ja kartupeļi nogatavojas, laksti nokalst pamazām. Ja rodas šaubas, meklē citas pazīmes.
Pazīme numur 2. Saknes pateiks priekšā
Apskati kartupeļu dobes. Ja pamani, ka bumbuļi, šķiet, burtiski vēlas izlēkt virspusē, tad, visticamāk, tuvākajās dienās tev jāsagatavo lāpsta kartupeļu norakšanai.
Kartupeļu krūms sāk celt zemi augšu un tā saplaisā. Ja tu ieraugi šādu attēlu, tad vari būt pārliecināts, ka nogatavojušies kartupeļi “sprāgst” ārā no augsnes.
Pazīme numur 3. Noroc kartupeļus dažādās stādīšanas vietās
Ja tu joprojām šaubies, vai kartupeļi ir nogatavojušies, tad vienkārši vienkārši noroc divus vai nedaudz kartupeļu dažādās stādīšanas vietās un novērtē bumbuļus. Gatavi kartupeļi nokritīs no saknēm, ja tos nedaudz pakratīs.
Pazīme numur 4. Novērtē gatavību pēc garšas
Jauno kartupeļu gatavību tu vari novērtēt ari uzcepot vairākus bumbuļus un nobaudot, kā tie garšo. Šī pazīme ir mana mīļākā!:)