Mēs visi esam runājuši tādas lietas, kuras apkārtējiem ieguva citu nozīmi. Parastā frāze, kas domāta iedrošinājumam, var kļūt par šausmīgu mājienu — viss ir tikai cilvēka noskaņojumā, spējīgam pa savam interpretēt katru Jūsu vārdu.
Mums vienkārši nav pietiekamas sociālās mobilitātes tam, lai precīzi saprastu visas slēptās nozīmes teiktajam. Mēs pārāk koncentrējamies uz savu uzvedību un teiktajam un nepievēršam uzmanību sarunu biedra darbībai. Bet, neizmantot vārdu spēku pilnā apjomā — tas ir tikai muļķīgi.
Piemēram, šeit ir 10 jebkurā sabiedrībā visbiežāk sastopamās frāzes, kuras saprātīgs cilvēks nekad neteiks. Sāciet sekot līdzi runai: pūles patiešām ir tā vērtas.
Es varētu gan
Pats frāzes sākums sarunbiedram liecina, ka Jūs netaisāties kaut ko darīt. Tādu formalitāti lietot var tikai ļoti ierobežotā gadījumu skaitā:
* ja Jūs draudat;
* ja jūtaties neizmērojami augstāks salīdzinājumā ar līdzinieku;
* ja Jūs nedomājat, kad runājiet.
Nav slikta ideja
Vienkārši lieliski skan — «nav slikta ideja».
Ko tas vispār nozīmē? Jums iepatikās? Jums neiepatikās un Jūs negribat aizvainot cilvēku? Nebaidieties būt kategoriskāks savos spriedumos. Tas — daudz labāks risinājums, nekā atstāt sarunbiedru neizpratnē.
Oho, Tu esi nometis svaru!
Lielisks kompliments, patiešām. Īpaši patīkami būs dzirdēt to cilvēkam, kurš vienmēr ir kaunējies par savu lieko svaru. Lieks atgādinājums par problēmām — labākais veids iegūt nelabvēli. Pacentieties nepieļaut šo kļūdu.
Tu paliec arvien jaunāks!
Pamēģiniet pateikt līdzīgu frāzi meitenei. Labāk būs to pateikt pa telefonu: pat tā, Jūs varat būt pārliecināti par to, ka esat ieguvuši lielas nepatikšanas. Nevienam nepatīk lieks atgādinājums par neatgriezeniski aizejošiem gadiem.
Tomēr
Tomēr — ar šo vārdu pietiek, lai pārgrieztu visu iepriekš teiktā jēgu.
«Mēs — pati lielākā kompānija šajā sfērā, mums pa spēkam jebkurš pasūtījums, tomēr, tieši to mēs neesam spējīgi izdarīt». Šķiet, nožēlojama attaisnošanās. Nepazeminiet savu cieņu ar tādiem triviāliem trikiem.
Izskaties noguris
Noguruši cilvēki ir neticami pievilcīgi — viņiem skumjas acis, sajaukti mati, koncentrācijas problēmas un viņi, protams ir ļoti priecīgi redzēt visus apkārtējos. Fakta konstatācija «izskaties noguris» vēl nevienam nav palīdzējusi. Viena tāda frāzīte ir spējīga sabojāt omu uz veselu dienu — lūk, tāpēc ir vērts to izņemt no sava leksikona pa visām reizēm.
Neapvainojieties, bet
Divkāršā negācija vēl nevienam nav nākusi pa labu. Šādi izveidojot teikumu, Jūs jau noskaņojat cilvēku pašaizsardzībai. Visu, ko Jūs teiksiet tālāk, klausītājam no tā nebūs nekādas jēgas: viņš atcerēsies tikai pamata ziņu. Neizmantojiet šo frāzi, ja vien Jūs nevēlaties apzināti aizkaitināt sarunu biedru.
Es varu kļūdīties, bet…
Vēl viens veids kā novest līdz nullei visus turpmākos vārdus. Nemēģiniet sevi nodrošināt no iespējamās kļūdas — neviens to nenovērtēs. Šaubāties par sava viedokļa pareizību, bet uzskatāt, ka tas ir jāpasaka? Atbrīvojiet savus vārdus no visādiem «glābjošiem» vārdiņiem un frāzēm. Pārliecība — lūk, ko vispirms iegaumē cilvēki.
Kā zināms, daudzi cilvēki
Kam zināms? Un kas ir šie tūkstošiem zinošu cilvēku? Šādā veidā izveidojot frāzi — nozīmē iepriekš parādīt savu nezināšanu sarunu tēmā. Materiālu zinošs cilvēks, neizmantos šādus neskaidrus formulējumus, kas paredzēti tikai, lai novirzītu sarunu biedra uzmanību.
Viņa nebija Tevis vērta
Protams, jo Jūsu sarunu biedrs nemāk novērtēt cilvēkus un problēmas ar savu pašcieņu liek viņam atkārtoti izvēlēties partneri no zemākiem slāņiem. Vismaz, tieši tā šī frāze izklausās no malas.
Ideāls variants būtu, ja neiejauktos svešās attiecībās vispār, bet, ja tas ir noticis, tad mēģiniet vismaz izvairīties no līdzīgām klišejām.