Droši daudziem cilvēkiem ir pazīstama situācija, kad pamosties naktī un nevari vairs aizmigt. Šajā brīdī galvā lien visādas domas, un citreiz rodas diezgan dīvaini jautājumi, uz kuriem gribas rast atbildes.
Šodien mēs nolēmām pastāstīt par jautājumu, kurš, kā izrādās interesē lielu daudzumu cilvēku Interneta plašumos: kāpēc mums ir tik daudz dzīvojamo māju, tieši ar 9 stāviem? Varēja taču uzcelt, piemēram, 10 stāvu, apaļam skaitlim! Pameklējot dažādos avotos un atsaucoties no celtnieku informācijas, mēs atradām atbildi un esam gatavi paziņot…
Sākumā parunāsim par mazāk augstām celtnēm, tieši par 5-stāvu. Pēc normatīviem, ēkas kuru stāvu skaits pārsniedz 5 stāvus (augstums vairāk kā 15 metri), nepieciešams aprīkot ar liftiem. Tad arī ekonomēja kā varēja.
Vispār, daudz ko var skaidrot ar ekonomiju, skaitot to, ka lielums 9- stāvu ēku tika uzceltas PSRS laikos. Mājas ar augstumu vairāk kā 28 metri vajadzēja aprīkot ar pirmā tipa bezdūmu kāpnēm ar izejām no ēkas stāviem uz kāpņu telpu caur atklātu ārējo zonu pa balkoniem. Bet, tas stipri sadārdzina kvadrātmetra galīgās izmaksas un atpirkās tikai mājās ar augstumu 14-18 stāvu.
Bez tā vēl, mājās kur ir vairāk kā 9 stāvi, bija jāuzstāda 2 lifti, un arī līdz 9-tam stāvam drīkstēja izmantot gāzes plītis.
Pēc vēlēšanās visus šos aizliegumus varēja apiet (uzstādīt ātrgaitas liftu, arī ugunsdrošības signalizāciju ar sensoru un dūmu novadīšanas sistēmu). Par galveno iemeslu arhitekti sauc to, ka ugunsdzēsības mašīnas visbiežāk bija aprīkotas ar standarta mehanizētām kāpnēm 28 metru garumā.
Tieši šis attālums no piebraucamā ceļa līdz augšēja stāva logiem normatīvajos dokumentos ir pieļaujams. Vairumā gadījumu, ar retiem izņēmumiem, šādos apstākļos ugunsdzēsības kāpnes sniedzas tieši līdz 9-tam stāvam.
Protams, visiem noteikumiem ir izņēmumi, var taču atrast, piemēram 10- stāvu ēkas, celtas vēl tajos laikos, bet to ir pavisam maz. Ja, šis materiāls Tev likās interesants, noteikti padalies ar saviem draugiem un paziņām!