30 gados samērā viegli ieturēt formu un vājēt, 40 gados noturēt slaidumu jau nedaudz sarežģītāk, 45 gados jau parādās puncītis, ja nenodarbojies ar sportu. Menopauzes laikā katra liekā uzkoda parādās uz vidukļa un gurniem. Un fiziska aktivitāte ar gadiem samazinās.
Pastāstīsim jums, ko ēst atkarībā no vecuma. Pareizs uzturs – skaistuma, veselības un laba garastāvokļa ķīla.
Ēšana un vecums
Pēc 30 gadiem
Bērni, karjera, nepārtraukti uztraukumi paņem milzum daudz enerģijas. Vitamīni, minerāli un antioksidanti kļūst neaizvietojami tavā ēdienkartē. Vēl tev nepieciešamas dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas – tas ir materiāls muskuļiem. Proteīni ir jāuzņem visas dienas garumā nevis tikai vakarā un vienā reizē. Ja plāno grūtniecību, uzturā lieto produktus, kas bagāti ar folijskābi.
Minimāli lieto cieti saturošus ogļhidrātus un cukurus, uzsvaru liec labajiem taukiem un liela dārzeņu daudzuma. Šie produkti ir barojoši un pakāpeniski atbrīvo enerģiju. Esi uzmanīga ar piena produktiem – nav ieteicams tos izmantot lielā daudzumā. Viena piena produkta veida dienā ir pilnīgi pietiekoši.
Dienas kaloriju deva — 2000. Augstu enerģijas līmeni palīdzēs uzturēt sarkanā gaļa, zaļie dārzeņi, rieksti, pākšaugi, sēklas.
Pēc 40 gadiem
Pārsvarā tieši pēc 40 gadiem sāk parādīties liekais svars, tādēļ jābūt uzmanīgai attiecībā pret cukuru, rafinētiem cietes ogļhidrātiem. Šajā vecumā rodas problēmas ar paaugstinātu asinsspiedienu, bet tas nozīmē, ka jāsamazina sāls lietošana.
Psihoterapeiti šo vecumu dēvē par krīzes vecumu. Laimes hormons – serotonīns- vajadzīgajā daudzumā ir šādos produktos: auzu pārslas, tītara gaļa, sarkanā paprika, šokolāde. Neaizmirsti par zivīm. Nepiesātinātie tauki, kas ir zivīs, aizsargā asinsvadus, aktivizē atmiņu, uzlabo domāšanas spējas. Bet dienā pietiek ar vienu gaļas vai zivju porciju.
Ēdienkartē sievietei pēc 40 gadiem jāiekļauj daudz dārzeņu, augļu un ogu, melno tēju vajadzētu nomainīt ar zaļo. Atkarībā no fiziskas slodzes tava dienas kaloriju norma — 1300–1500.
Pēc 50 gadiem
Pēc 50 gadiem kauli kļūst trausli, locītavas kļūst vājākas, sākas problēmas ar sirds un asinsvadu sistēmu. Tādēļ tavs galvenais mērķis – nodrošināt kaulu veselībai nepieciešamos produktus. Lai papildinātu kalciju, jāatsakās no sāļiem ēdieniem, kafijas, stipras tējas un katru dienu lietot 2,5% biezpienu.
Dienas ēdienkartē jābūt 600 g zaļumiem un līdz 400 g augļiem un ogām. Tajos esošās šķiedrvielas palīdz atbrīvoties no holesterīna un normalizē kuņģa un zarnu trakta darbu. Svarīgi: nepārspīlē ar gaļas ēdieniem, bet buljona vietā labāk lieto dārzeņu novārījumu. Dienas kaloriju norma – apmēram 1300.
Vienu vai divas reizes nedēļā uztaisi atslodzes dienas, kad pilnībā izslēdz no uztura gaļas un zivju ēdienus.
Pēc 60 gadiem
Šis ir šlakvielu un toksīnu uzkrāšanas periods. Organismam arvien grūtāk pārstrādāt barību un iegūt nepieciešamos vitamīnus un mikroelementus. Imūnsistēma ir novājināta un tās uzturēšanai nepieciešams vairāk cinka. Labi cinka avoti ir – gaļa, piena produkti, pilngraudu produkti, pākšaugi.
Tāpat jālieto produkti ar augstu D vitamīna saturu, ko var atrast olās, zivju taukos, mencu aknās. Var izslēgt no ēdienkartes smagus ēdienus, bet parastos ogļhidrātus un taukus vari palielināt – tie nepieciešami normālai smadzeņu darbībai.
Un vēl – šajā vecumā tavā ēdienkartē jābūt alkoholam. Glāze sarkanā vai baltā vīna, 50 g konjaka vai viskija nemaz nekaitēs, pat otrādi.
Ēd pareizi: 30 gados uzturi enerģiju, 40 gados lieto pēc iespējas vairāk antioksidantu, 50 gados izvēlies zarnu traktam labvēlīgus produktus, bet 60 gados sargā kognitīvo funkciju darbību. Un iesaki šo derīgo informāciju draugiem!