10 neticamas lietas, ko iespējams izdarīt ar skaņu

10 neticamas lietas, ko iespējams izdarīt ar skaņu

Skaņas viļņi spēj  neticamas lietas, kuras praktiski pielieto zinātnē, mākslā un medicīnā. Tālāk seko saraksts ar 10 tādām lietām.

1. Iznīcināt skaņu

Uzņēmums “ Orfild Lebs” Mineapolisē uzbūvēja pasaulē visklusāko istabu. To izmanto zemu trokšņu testēšanai (piemēram, lampiņas). Sienas ir pilnībā skaņu izolējošas, bet skaņas līmenis ir 9 decibeli, tas ir tik klusi, ka varēsiet dzirdēt pat paša orgānu darbību. Tāda sensorā deprivācija saasina visas sajūtas, tādējādi izraisot visdīvainākās sajūtas ķermenī un smadzenēs. Ilgu laiku esot tādā istabā, jūs riskējat iedzīvoties šizofrēnijā vai tādām dīvainām spējām kā iespēja sajust gaismas garšu. Cilvēks tur spēj izturēt ne ilgāk par 45 minūtēm, pēc tam sākas halucinācijas.

2. Paslēpties no skaņas

Esat ievērojuši,ka staigājot pa mežu, piemēram dienā un vakarā,jūs saklausiet skaņu katru reizi savādāk? Ja dienā skaņas gandrīz saplūst kopā,tad naktī katrs troksnis skan gandrīz kā šāviens.

Šāda parādība rodas,kad skaņas viļņi maina virzienu (lūst) temperatūras svārstību dēļ diennakts laikā. Dienas laikā tie uziet augšā,kur gaisa temperatūra ir zemāka,un pārsvarā izdalās virs mūsu galvām,kas rada akustiskās ēnas zonu. Efektu aktīvi izmanto jūrnieki okeānā-lai paslēptos no skaņu svārstībām,viņi slēpjas akustiskās ēnas zonā no ienaidnieka lokatoriem.

3. Apbruņoties ar skaņu

Cilvēki ir spējīgi pārvērst par ieroci visu, pat skaņu.”The Long Range Acoustic Device”- ierīce,ko izmanto tieši tādiem nolūkiem. Tas izskatās kā aptumšots prožektors,kurš izšauj ar skaņas “staru”,kura skaļums ir apmēram 150 decibeli vairāku desmitu metru attālumā.

4. Skaņa kā māksla

Skaņas viļņus var padarīt redzamus,šī parādība saucas kimatika. Piemēram,ja jūs redzētu skaņas iedarbību traukam ar smiltīm,tad smiltis sāktu kustēties un izveidotu dažādas figūras. Pirmais to atklāja Galilejs 1632 gadā. Viņš pamanīja, ka, ja novelk pa šķīvi, uz kura ir sīkas daļiņas, tās izkārtojas paralēlās līnijās.

5. Skaņa – slepkava

Teorētiski cilvēki var nogalināt ar skaņas spiedienu, bet tas neizskatās tā, kā jūs to iedomājieties. To, kas parasti seko pēc stipra sprādziena, sauc par virsspiedienu – tas ir milzīgs paaugstināts atmosfēras spiediens. Daži sprādzieni var izsaukt neticami spēcīgu troksni, kuru nevar dzirdēt, jo bungādiņas plīst pie 160 decibelu atzīmes. Bet 200 decibelu būs pietiekami, lai pārplēstu plaušas un izraisītu iekšējos bojājumus.

I pasaules kara laikā tāda nāve izraisīja daudzus jautājumus: tā kā uz cilvēka ķermeņa nebija redzamu bojājumu, neviens nevarēja saprast, no kā viņš nomiris. Tāpēc, kad filmā redzat ainu par to, kā varonis, kas aizmests prom no sprādziena, viegli pieceļas un iet savās darīšanas – tās ir pilnīgas muļķības. Patiesajā dzīvē viņš būtu miris vai kurls.

6. Skaņa palīdz cīnīties ar noziedzību

Dažu ASV pilsētu darījumu cilvēki un varas pārstāvji nolēma iekļaut klasisko mūziku metro rajonos, kuros konstatēts visaugstākais noziedzības līmenis. Izrādās, ka ar klasiku var izdzenāt agresīvus pusaudžus un huligānus no sabiedriskām vietām –  tās skaņas viņiem liekas nepatīkamas, rada diskomfortu un liek meklēt klusāku vietu.

Piemēram, Londonā no 2003. gada pusotra gada garumā metro tika atskaņota klasiskā mūzika. Pa šo laiku vandālisma un zādzību skaits samazinājās par trešdaļu.

7. Skaņu pārvērst par lāzeru

Lāzers izdala ļoti šauru gaismas staru, kas spēj pārvietoties pat vakuumā, atšķirībā no skaņas viļņiem, kas prasa starp-vidi. Šādas metodes izmantošana var šķist neefektīva. Tomēr japāņi 2010. gadā izveidoja skaņas ierīci, kas spēj

izstarot skaņas staru, ko sauc par “fāzeru”. Tā frekvence bija 170 kilohercu, un tas 8 reizes pārsniedz cilvēka uztveres slieksni. Lāzeru izmanto medicīnas nolūkiem.

8. Skaņa ārstē

Ierīce “HIFU Transducer” koncentrē akustisko enerģiju un izdala milzīgu siltuma daudzumu, šo parādību var salīdzināt ar palielināmo stiklu, kas laiž cauri saules gaismu. Vašingtonas universitātes ķirurģijas profesors paziņoja: “Ar šīs iekārtas palīdzību jūs varat darīt visu to pašu, ko ar ultraskaņu”. Piemēram,iekārta spējīga “aizzīmogot” cūkas plaušas divu minūšu laikā. Tas ir milzīgs solis neinvazīvajā ķirurģijā.

9. Atgriezties skaņas pagātnē

Viena no interesantākajām zinātnes nozarēm ir arheoakustika – skaņas izmantošana arheoloģijā. Piemēram, katrai istabai jūsu mājā ir īpaša skaņa, kas atkarīga no aksesuāriem, mēbelēm un citiem priekšmetiem. Salfoldas universitātes zinātnieki Lielbritānijā nolēma uzzināt, kā skan Stounhendža. Ierakstot Stounhendžas izstarotos skaņas viļņus, un pēc tam izveidojot datora modeli, pētnieki atklāja, ka akmens statujas atstaro telpu, kas līdzīga lekciju zālei.

10. Skaņa kā kompass

Ir zināms, ka sikspārņi un putni orientējas telpā ar skaņas viļņu palīdzību, bet nesen veiktajos pētījumos izdevies noskaidrot, kā tieši putni atrod ceļu uz mājām no liela attāluma. 1997. gadā ģeofiziķis Džonatans Hagstrams atklāja, ka aptuveni 60 tūkstoš baloži apmaldījās migrācijas laika no Anglijas uz Franciju – viņu ceļu šķērsoja zemas frekvences lidmašīnas skaņa. Hagstrams saprata, ka putni rada sava veida “ skaņas kartes” navigācijai, tomēr cilvēka ievadītie objekti vai mainītās ainavas var putnus pamatīgi samulsināt.

0 Comments
Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

Leave a reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

2018

Log in with your credentials

Forgot your details?